Shanghai

Shanghai

Akin Gungor Photographer

Dünyanın en kalabalık ülkesinin en büyük şehrindeyim bu sefer. Burası gerçekten ününü hak edecek derecede kalabalık ve büyük bir kent. Ayrıca pahalı, lüks ve çekici bir yer aynı zamanda.

Yapılacak şeyler listesi bu kent için oldukça uzun bu sebeple gitmeden önce biraz araştırma ve planlama yapmakta fayda var. Ulaşım oldukça kolay, dünyadaki en önemli markalarımızdan biri olan THY’nin buraya doğrudan karşılıklı seferi var. Fakat burası Çin Halk Cumhuriyeti sınırlarında olduğundan gitmek için vize almanız gerekiyor.

Şehre ulaştığınızda hava limanının biraz merkeze uzak olduğunu göreceksiniz. Hem farklı bir deneyim olması açısından hem de çok hızlı ve pratik olması sebebi ile Maglev trenini tavsiye ederim. Belirli saatlerde 420 km’ye kadar çıkan hızı ile bambaşka bir deneyim. Normal saatlerde ise maksimum hız 320 km ama bu bile oldukça hızlı J

İstasyona ulaştığınızda etrafınızı korsan taksiciler saracaktır, uzak durun. Resmi taksiler de çok uygun ve her yerde bulmak mümkün. Fakat iletişim biraz sorunlu. İlk olarak otelinize gideceğinizi var sayarsak, gitmeden önce otelin Çince adresini telefonunuza ya da bir kağıda kopyalamanızı tavsiye ederim.

Kent modernleşmenin getirdiği negatif yönlerden etkilenmiş tabi ki ve dünyanın pek çok diğer metropolü gibi aynı sıkıcı hale bürünmüş. Benim gibi biraz otantikliği seviyorsanız şehir merkezinde ilginizi çekecek yerler biraz sınırlı. Zaten buranın alametifarikası da The Bund denilen bölgedeki manzarası. Yolunuz mutlaka buraya düşecektir. Gece ve gündüz hep kalabalık ve hareketli bir bölge, bu sebeple eğer niyetiniz fotoğraf çekmekse biraz uğraşmanız gerekecek. Bir de buradaki kalabalık kavramı pek bizim alıştığımız gibi değil, gerçekten kalabalık.


                                                 


                                                            

 

  

Ancak son derece yapay olsa da manzara gerçekten güzel ve biraz vakit harcamaya değiyor. Karşı tarafta iş merkezleri, TV kulesi ve sanat merkezleri var. Şehrin o yakası da çok ilgi çekici ama ben Huangpu bölgesini tercih ettim.

Gündüzü de, gecesi de ayrı hareketli ve güzel...

 

 

Tabi ki gittiğiniz mevsimin önemi büyük. Benim gibi kış sezonunda giderseniz, hava kirliliği biraz can sıkıcı olabilir. Özellikle gündüz bunu fark edersiniz.

 

 

 

 

 

 

Huangpu bölgesi kentin kalbi gibi. Hem turistik olarak hem de yerel halkın yaşantısı olarak çok önemli ve hareketli bir yer. Özellikle buradaki park düğün ve özel gün fotoğraflarında olmazsa olmaz mekan gibi. Eğer bu konulara merakınız varsa, yaz kış fark etmeksizin burada bunları gözlemleyip eşlik edebilirsiniz. Bir de dikkatimi çeken şey burada fotoğraf işinin ne kadar ciddiye alındığı oldu. Her çekim grubu yaklaşık 8-10 kişiden oluşuyordu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Huangpu parkının etrafı özellikle mesai saatinin bitimi ile oldukça hareketli bir hal alıyor. Civardaki restoranlar, parkın içi ve nehir kenarındaki gezi yolu oldukça eğlenceli bir hal alıyor. Tabi bunda en önemli etkenlerden biri ise park ve The Bund bölgesinin kesiştiği yerde son bulan ve bir nevi bizim İstikal Caddemize benzeyen West Nanjing Road. Burası büyük ölçüde araç trafiğine kapalı, üzerinde restoranlar, alış veriş merkezleri, oyun salonları vs. bulunan ve kentin atar damarı gibi olan bir cadde.

 

 

 

 Bu cadde üzerinde neredeyse aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Tabi dil konusu burada gerçekten problem. Çok az kişi İngilizce biliyor onların da telaffuzlarını anlamak çok zor. Yine de bu sıkıntıyı bir şekilde çözebilirseniz, burası gerçekten çok güzel bir cadde.

Burayı gezerken çok ilginç bir şekilde kırık bir Türkçe ile söylenen bir türkü duydum. İlgimi çekti, kulak kabarttım ve yanlarına gittim. Sincan-Uygur Türklerinden bir grup türküler eşliğinde, bizim Kafkas oyunları benzer halk dansları sergiliyorlardı. Zor da olsa anlaşıp sohbet ettik, keşke onların gösterisini burada paylaşabilsem. Ancak o heyecanla yalnızca bir fotoğraf çekip onları izlemekle yetinmişim. 

 

Son derece renkli ve eğlenceli olan bu grup dönem dönem orada gösteri yaptıklarını söylediler. Kim bilir belki bir sonraki sefere yine orada buluşup daha çok paylaşımda bulunabilirim.